Pĺznutie – večný boj (1)

1Pĺznutie je fyziologický proces, ktorý bezprostredne vyvoláva dĺžka slnečného svitu, teda PREDOVŠETKÝM SVETLO a teplo.

Dajú sa procesy pĺznutia dáko obmedziť? Či aspoň skrátiť dĺžka trvania pĺznutia? Ako najlepšie zatočiť s povaľujúcimi sa chumáčmi chlpov?

Sledujte náš najnovší seriál o tomto fenoméne, ktorý bude súčasťou vášho života a života vášho najlepšieho priateľa.

Teplý spodný odev
Najväčší problém s pĺznutím psov majú majitelia psov s hustou podsadou.  Práve skoro na jar platia za bezstarostnú zimu. Svojich miláčikov počas nej nemuseli (na rozdiel od majiteľov s krátkou srsťou bez podsady) obliekať do kabátikov, pretože ich hriali „teplé spodky“ v podobe silnej spodnej vrstvy – podsady.

S príchodom teplejších častí roka je tu samozrejme čas, kedy podsada odumiera. A aj keď sú jednotlivé chĺpky, ktoré ju tvoria ultratenké a kratučké, je ich poriadne veľa. U psov s mimoriadne hustou zimnou srsťou ich môže byť až 20 000 na jeden centimeter štvorcový kože!!!

Ale z výrazne zimnej srsti sa zvliekajú aj obľúbené zlaté retrívre, labradory, nemecké ovčiaky, vrátane krátkosrstých plemien. Príroda to má výborne zariadené: zatiaľ čo v chlade je vďaka srsti a podsade zariadené, aby ku koži neprenikal ľadový vzduch, za tepla je tomu presne naopak, srsť je nevyhnutné prevzdušniť. Inak by sa koža začala zaparovať a trpieť kožnými problémami. SRSŤ JEDNODUCHO POTREBUJE DÝCHAŤ.

Share